Canadian Society For Jewish Studies 

Société canadienne des etudes juives

 

                              Conference Ottawa, Ontario 2020

                                      POSTPONED / REPORTE

 

Letter from / Lettre de Justin Jaron Lewis

CSJS program chair 2020

Click Here

 

CSJS/SCÉJ Conference 2020 May 26-27, 2020, Ottawa

À noter: Cette année, toutes nos présentations seront en anglais. Pour des renseignements en

français, veuillez contacter le président du programme, Justin Jaron Lewis,

JustinJaron.Lewis@umanitoba.ca

 

Location

Carleton Dominion-Chalmers Centre, 355 Cooper Street, Ottawa

(downtown satellite of Carleton University.)

We acknowledge that our conference takes place on original and unceded territory of the Algonquin Anishnabe People.

Registration

You may register on site or by sending a cheque in advance. Conference registration fee is $150 full fee, $60  / retired, $15 students (all sums in Canadian dollars). Cheques should be made out to CSJS and can be mailed to: CSJS/SCEJ, Institute for Canadian Jewish Studies, Concordia University, 1455 De Maisonneuve Blvd. West, Montreal, Quebec H3G 1M8.

 

Schedule (full list of panels follows)

 

Tuesday May 26

2:00 -3:30 - Welcome, registration

3:30 -5:00 - Two concurrent 90-minute panels: NEW READINGS OF TANAKH &THINKING WITH JEWISH TEXTS

5:00 -7:00 - Supper

7:00 - 8:30 - KANTANDO LERNENDIK (lecture/concert)

 

Wednesday May 27

9:00 -11:00 - Two concurrent two-hour panels: IDENTITIES and JEWISH LITERATURE

11:00 -1:00 - CSJS meeting and lunch

1:00 - 3:00  -  Two concurrent two-hour panels: ACTIVISM and KABBALAH AND HASIDISM

3:00 - 3:15 - Coffee break

3:15 - 5:15 - Concurrent panels: WOMEN’S AGENCY (90 minutes, ending at 4:45) and PERSPECTIVES ON THE HOLOCAUST (2 hours)

Panels in alphabetical order

 

ACTIVISM (2 hours) (May 27, 1-3 pm)

Chair: Joel West

Samantha Madison Cooper, “Ideals in Conflict: Emma Goldman and the Opera”

Allan Kagedan, “JIAS and Private Sponsorship of Refugees in Canada”

Sarah Gelbard, “Assimilation City: Inclusive Planning and Histories of Exclusion”

Tyler Pearce, “Rejoicing, Tu BiShvat, and Climate Change”

 

IDENTITIES (2 hours) (May 27, 9-11 am)

Chair: Mayer Gruber

Jonathan Bourgel, “Brothers Estranged? Jews and Samaritans in the Second Century BCE”

Benedict Beattie, “Cultural Politics and the Lemba”

Rohee Dasgupta, “US-Israel Sister City Partnerships”

Joel West, “Jew Jewish Judaism: Broad City, Yid Life Crisis, and Breaking Halakha as Jewish”

 

JEWISH LITERATURE (2 hours) (May 27, 9-11 am)

Chair: Simcha Fishbane

Esti Mayer, “Piyyut and Artificial Intelligence”

Jaclyn Piudik, “Poetry, Parody, and Piety in a 14 th Century Esther Text”

Yael Halevi-Wise, “Revisiting the Nusach through A. B. Yehoshua”

Laura Wiseman, “Love Urgently, Wistfully, Playfully, Sacredly”

 

KABBALAH AND HASIDISM (2 hours) (May 27, 1-3 pm)

Chair: Esti Mayer

Jeremy Brown, “Castilian Kabbalah as a Culture of Medieval Jewish Pietism”

Justin Jaron Lewis, “A Zohar Passage as Goddess Theatre”

Aubrey Glazer, “Towards Theory & Method of Affect in pre-Tiberean Hasidism”

Christopher Emory-Moore, “Divine Absence & Embodiment in Hasidism and Geluk Buddhism”

 

KANTANDO LERNENDIK (lecture/concert) (90 minutes) (May 26, 7-8:30 pm)

Chair: Aviva Atlani

Judith Cohen and Jane Enkin, “Kantando Lernendik: Traditional Ashkenazi and Sephardi Songs”

 

NEW READINGS OF TANAKH (90 minutes) (May 26, 3:30-5 pm)

Chair: Peggy Kleinplatz

Itzik Amar, “Three Evil Kings and One Promise”

Mayer Gruber, “Starvation and Pellagra in Lamentations”

Meir Lubetski, “Towards Understanding an Enigmatic Priestly Name”

 

PERSPECTIVES ON THE HOLOCAUST (2 hours: 3 papers and discussion + instructional talk)

(May 27, 3:15-5:15 pm)

Chair: Rohee Dasgupta

Lily Kim, “Mutism after Displacement: Trauma, Interculturalism, and the Megillot”

Peggy Kleinplatz, “‘Why Didn’t Anyone Ever Ask?’: Women’s Infertility after the Shoah”

Aviva Atlani, “The Success and Failure of ‘Jojo Rabbit’”

Instructional talk Edith Lubetski, “Research Tools for a Chapter in Modern Jewish Studies”

 

THINKING WITH JEWISH TEXTS (90 minutes) (May 26, 3:30-5 pm)

Chair: Laura Wiseman

Jesse Paikin, “Pedagogy in the Babylonian Talmud”

Martin Lockshin, “Rashi and Rashbam on Gentiles”

Simcha Fishbane, “Beyond a Code of Law: Musar in Rabbi Danzig’s Haye Adam”

 

WOMEN’S AGENCY (90 minutes) (May 27, 3:15-4:45 pm)

Chair: Sarah Gelbard

Sara Sharpe, “Lucy Bilsky Bronfman and Lillian Bilsky Freiman: Archives of Sisterhood”

Ira Robinson, “Yoatsot Halakha and the Gender Revolution in Contemporary Orthodox Judaism”